طراحی سایت
جمعه 17 مرداد 1399.
امروز :

  مرکز نوآوری زیست فناوری

آموزش، تحقیق و پژوهش

learn

شتاب دهنده آتا

shetabdahande

تولید

1671141

 

تولید نفت از جلبک دریایی

پژوهش انجام شده برای تولید سوخت زیستی از جلبک، توسط دو شرکت اکسون موبیل و سینتتیک ژنومیکس پس از 8 سال به نتایج خیره کننده‌ای دست یافته که در آن جلبک جدیدی ساخته شد که انرژی تولید شده از زیست-سوخت آن 7 برابر اتانول به‌دست آمده از ذرت است.

اتانول حاصل از ضایعات ذرت، رایج‌ترین زیست‌سوخت حال حاضر جهان است که در اروپا و آمریکا در پمپ‌بنزین‌ها ارائه می‌شود اما از چند سال قبل چند آزمایشگاه به‌دنبال استفاده از جلبک‌های دریایی برای تولید سوخت بودند که اغلب آنها بدون دستیابی به نتیجه خاصی به کار خود پایان دادند.

سینتتیک زیر مجموعه کرایگ ‌ونچر از فعالان پیشرو دانش ژنتیک است و از مهندسی ژنتیک پیشرفته برای دو برابر کردن نفت تولید شده از جلبک‌ها استفاده کرده است. طی این آزمایش‌ها نفت حاصل از جلبک‌ها از 20 به 40 درصد افزایش یافته که رقم قابل ملاحظه‌ای محسوب می‌شود. یافته‌های این پژوهش در نشریه نیچر بیوتکنولوژی منتشر شده است

ویجای سواروپ، معاون پژوهش و توسعه اکسون معتقد است که این گام کلیدی در برنامه سوخت‌های زیستی پیشرفته، مهر تأییدی بر ایده استفاده از جلبک به‌عنوان یک منبع همسان با محیط زیست، برای تولید انرژی‌ست.

پژوهشگران به یک کلید بیولوژیک به نامZnCysدست یافته‌اند که فرآیند تبدیل کربن به نفت در جلبک‌های نانوکلروفیس دریایی را سرعت می بخشد. با دستکاری ژنتیکی و بهبود کارایی فرآیندها، مقدار نفت تولید شده از زیست توده‌های جلبکی دو برابر می‌شود.

شرکت اکسون موبیل غول نفتی آمریکا و بزرگترین شرکت خصوصی نفت و گاز جهان که مدیر سابقش وزیر امور خارجه فعلی ایالات متحده است در این پروژه مشترک ۶۰۰ میلیون دلاری ۱۰ ساله از سال ۲۰۰۹ میلادی به دنبال منبع جدید برای استخراج نفت بوده و اکنون به نتیجه رسیده است.جلبک‌ها از قابلیت رشد در آب دریا و شرایط سخت آب و هوایی برخوردارند درنتیجه کشت آنها اثری بر منابع آب شیرین و زمین‌های کشاورزی نخواهد داشت و این یک پروژه کاملا زیستی خواهد بود.

از سوی دیگر، نفت جلبکی در پالایشگاه‌های نفت معمولی قابل پالایش است و این محصول می‌تواند مستقیما جایگزین نفت و بنزین مصرفی روزمره شود.اگرچه هنوز تولید صنعتی و رقابتی این نوع نفت در دستورکار قرار ندارد و چند مرحله آزمایش دیگر نیز برای عرضه محصول لازم است.

  • Cormac Sheridan, Big oil bucks for algae, Nature Biotechnology, 27, 783, (2009)

راهبردی     نانو11    شاعا1     nano 300 1     logo       DoE logo    273    cec51575df484b4898ad7db553b7e132

      تایید صلاحیت         Salamat GIF      پارک    پارک علم و فناوری      images