طراحی سایت
پنجشنبه 29 مهر 1400.
امروز :

  مرکز نوآوری زیست فناوری

آموزش، تحقیق و پژوهش

learn

شتاب دهنده آتا

shetabdahande

تولید

1671141

 

نماتد شناسی

نماتدها به گروهی از جانوران پرسلولی و کرمی یا نخی شکل گفته می‌شود که دارای ساختمان غیر بندبند هستند و در یک یا دو انتها ممکن است باریکتر شده باشند.نماتدها پس از حشرات متنوع ترین جانوران می‌باشند و در تمامی محیط ها وجود دارند و هر جا آثاری از رطوبت وجود داشته باشد، نماتدها هم هستند.نماتدهای انگل گیاهی اغلب در خاک زندگی می‌کنند و ریشه و سایر اندام های زیر زمینی گیاه را مورد حمله قرار میدهند. ولی برخی مانند نماتد گال دانه گندم و نماتد ساقه یونجه و پیاز به اندام های هوایی گیاه نیز حمله می‌کنند.

طبق آخرین برآوردها، نماتدهای بیماری‏زای گیاهی در سراسر جهان سالانه در حدود 14% به محصولات کشاورزی خسارت وارد می‌آورند معادل پولی این مقدار 157 میلیارد دلار آمریکا برای محصولات مختلف می‏باشد. هرچند به نظر می‌رسد که خسارت واقعی بسیار بیشتر از این مقدار باشد. در بسیاری از موارد علی‌رغم خسارت وارد شده، چون کشاورز قادر به دیدن نماتدها نیست، خسارت آن را در نظر نگرفته و یا آن را ناشی از کمبود مواد غذایی یا عوامل دیگر می‌داند. از این رو به نماتدها دشمن های پنهان (Hidden enemiesمی گویند

علم نماتد شناسی گیاهی به شناسایی، بررسی نحوه زندگی، چگونگی ایجاد خسارت به محصولات گیاهی و کشف راه های مدیریتی صحیح برای کنترل خسارت ناشی از آن ها می پردازد.

شرح خدمات:

1-     استخراج نماتد از خاک ، برگ و ریشه گیاهان

2-     شناسایی انواع نماتدهای گیاهی

3-     تعیین آلودگی یا عدم آلودگی نمونه های خاک و گیاه

4-     تهیه و ارائه اسلایدهای دائمی از نماتدها

قابلیت انجام آزمون بر روی محصولات مختلف از جمله، گندم، چغندر، سبزی و صیفی، درختان میوه و محصولات گلخانه ای

راهبردی     نانو11    شاعا1     nano 300 1     logo       DoE logo    273    cec51575df484b4898ad7db553b7e132

      تایید صلاحیت         Salamat GIF      پارک    پارک علم و فناوری      images